Hrad a zámek v Jindřichově Hradci

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci

Rokem 1993 je opět zpřístupněna chlouba jihočeského kraje – jindřichohradecký zámek. Zámek během staletí vyrostl na místech slovanského hradiště nad soutokem Nežárky a Hamerského potoka. Stavba středověkého hradu je spojena s Jindřichem Vítkovcem, zakladatelem rodu Hradeckých pánů se zlatou růží v modrém poli na erbu. Hrad se stal hlavním sídlem až do zániku tohoto významného roku 1604, postupně se proměňovalo z pevného románsko-gotického hradu v dokonale opevněnou gotickou pevnost.

Radikální přestavba na reprezentativní zámek proběhla až v polovině 16.století, pod vedením Baltazara Maggiho a předních italských architektů. Renesance dala vzniknout velkým arkádám i hudebnímu pavilonu Rondel. S dalšími majiteli, rodem Černínů, proběhly v 18.století poslední větší stavební úpravy. Hradní kaple byla barokně přestavěna. V roce 1773 postihl zámek i město rozsáhlý požár, který zničil podstatnou část renesančních interiérů i s uměleckými sbírkami. Náhle opuštěný zámek chátral a sloužil pouze jako hospodářské středisko panství. Až v roce 1976 byla zahájena generální rekonstrukce, která s přestávkami trvala sedmnáct let a vrátila zámku jeho původní krásu.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec nabízí tři prohlídkové trasy a návštěvu vyhlídky z Černé věže.

Trasa A – Adamovo stavení, prochází reprezentačními prostory prvního patra renesančního křídla, pokoje vybavené dobovým zařízením s portréty významných majitelů. Trasa končí v hudebním pavilonu Rondelu.

Trasa B – Středověký hrad, zavádí návštěvníky do nejstaršího období do interiérů gotického paláce.

Trasa C – Apartmány 18. a 19. Století, zahajuje u nejstarších částí zámku, u Adamova stavení, pokračuje soukromými pokoji Černínů, a končí v zahradním hudebním pavilonu Rondelu

Černá věž (hladomorna) je vysoká 32metrů a jednou z nejstarších staveb areálu, ze 13.století. Během výstupu na věž lze nahlédnout do interiéru nejstarší hradní kuchyně. Z ochozu věže si můžete vychutnat výhled od krásného města i širšího okolí.


Adresa penzionu Jaroš
Ubytování Jaroš (ubytování Jindřichův Hradec)
Deštenská 197
377 01 Jindřichův Hradec

Telefon:
607 / 831 820 (p. Jarošová)
736 / 768 944


ZPĚT na stránku okolí

Mohlo by Vás zajímat: hrad - zámek - Jindřichův Hradec - ubytování - výlety